Kevesen választják a természettudományt a felsőoktatásban. Évek óta hallani ezt, és bár számos kampányt indítottak a reálszakok megkedveltetésére, azok népszerűsége fél évtized alatt nem mozdult el a mélypontról. A legutóbbi felvételin – akárcsak öt éve – százból három diák jelentkezett természettudományi szakra, ráadásul a ponthatárokkal együtt a felvett diákok felkészültsége is csökkent. Idén egyes természettudományi szakokra már 280 ponttal be lehetett kerülni.
![Ki fogja tanítani a fizikát és kémiát, ha nem lesz elég tanár? – videóval Még több érdeklődőre volna szükség](http://www.dehir.hu/wp-content/uploads/termtudnagy.jpg)
Még több érdeklődőre volna szükség
A Debreceni Egyetemen az átlagnál jobb a helyzet: az intézmény legnépszerűbb szakjai között szerepel a vegyészmérnöki képzés 138 új hallgatóval, és a biológia szak 116 gólyával. A debreceni természettudományos képzésekre eddig 779 diákot vettek fel, de a pótfelvételi még hátravan.
A természettudományi szakosok hiánya a középiskolákban is érzékelhető. Egy átlagos gimnáziumban 2-3 tanárra van szükség a fizika, kémia és más reáltárgyak oktatásához. A debreceni Fazekas Mihály Gimnáziumban például van elég reálszakos pedagógus, a helyzet mégsem megnyugtató.
- Az jelent problémát, hogy ha valaki valamilyen oknál fogva kiesik, szülni megy, GYES-re megy, illetve másik iskolába megy, akkor nem könnyű őt a megfelelő szintű kollégákkal pótolni – hallhattuk Aranyi Imre, a Fazekas Mihály Gimnáziumigazgató
Debrecenben fél évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit az Agóra Tudományos Élményközpont, amelynek fő célkitűzése a természettudomány és a reáltantárgyak népszerűsítése. Eddig 17 ezer látogató, köztük sok középiskolás kereste fel az interaktív, játékos tanulás központját, ahol az új tanévben az iskolai szakkörökhöz hasonló Agóra klubokat is indítanak a jól felszerelt laborokban.
- Arra is van példa, hogy tanárok arra kérnek minket, hogy az óráikat itt tarthassák. Nem is olyan régen egy rendhagyó fizika órát tartottunk az Agórában, a fizika laborban – mondta Soha Ferenc, az Agóra szakmai vezetője.
A nemrég elfogadott, 15 évre szóló felsőoktatási stratégia mindenesetre újabb változásokat hozhat a természettudományi szakok esetében a bemeneti követelmények emelésétől egyes TTK-s szakok osztatlan képzésének meghirdetéséig.
Dehir – Még mindig nem érdeklődnek elegen a természettudományok iránt