Quantcast
Channel: Debrecen hírei, debreceni hírek » Fizika
Viewing all articles
Browse latest Browse all 35

Világunk nagy titkait fejthetik meg a debreceni kutatók – videóval

$
0
0

Az országban csak a debreceni atommagkutató intézetben vannak kutatási részecskegyorsítók. A legújabb eszköz segítségével olyan magas energiára tudják felgyorsítani a részecskéket, mint a csillagokban.

Fülöp Zsolt az egyik gyorsítóval

Fülöp Zsolt az egyik gyorsítóval

A debreceni kutatók a nemzetközi Luna elnevezésű együttműködés során azt vizsgálják, hogy miből épülnek fel és hogyan működnek a csillagok. Ezek az égitestek ugyanis azért tudnak fényt sugározni, mert atommag-reakciók játszódnak le bennük: energiát adnak, és különböző elemeket termelnek. Ezekből áll a Föld és az ember is.

- A csillagok nagyon távol vannak, szeretnénk megérteni azt, hogy hogyan működnek. Ahhoz, hogy egy ilyen dolgot megértsünk, tulajdonképpen egy mini csillagot kell létrehoznunk, és egy ilyen mini csillagot laboratóriumi körülmények között – ha nem is teljes terjedelmében – de mikroszkopikus méreteiben egy ilyen gyorsítóval meg lehet alkotni – magyarázta Fülöp Zsolt tudományos tanácsadó.

Az új gyorsítón végzett kísérletek első eredményei már megvannak. A debreceni kutatók így meg tudják magyarázni például azt, hogy miért van ennyi arany és oxigén a Földön.

- Ezekkel az eredményekkel hozzájárultunk a Lunával már korábban végzett kísérletekhez. Ezt a magreakciót egy sokkal átfogóbb energiatartományban ismertük meg, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megismerjük a csillagoknak egy következő fázisát, a vörösóriás-fázisbeli működésüket, és így az emberiség tudását gyarapítottuk – mondta el Szücs Tamás tudományos munkatárs.

A részecskegyorsító használható biológiai, környezetvédelmi kutatásra, valamint műtárgyak vizsgálatára egyaránt. Hogy ezt kihasználják, hamarosan egymilliárd forintból tovább bővítik a gépparkot az atommagkutató intézetben.

DehirAzt is vizsgálják, hogyan működnek a csillagok


Viewing all articles
Browse latest Browse all 35